Home

Slagbord 1700 tal

SLAGBORD, 1700-tal. Furu. Enkelgrindar. Profilerade sarger. Längd ca (64+46+64) 174. Bredd 93. Höjd 74 cm. Färgbortfall. Torrsprickor bord, modell 318, Andreas Tuck, Danmark 1900-talets mitt. Inga bud. Utropspris 4 000 SEK . 6d 2 tim. BORD 1950-tal. Inga bud. Utropspris 2 500 SEK . 4d 22 tim. Matbord, sent 1800-tal. Inga bud. Utropspris. Stockholms Auktionsverk Online 719119. SLAGBORD, 1700-tal, sarg med låda, oval skiva, senare målning, svarvade ben, höjd ca 80, 82x12 SLAGBORD, 1700-tal. Beskrivning. Dubbla grindar. Ca. längd 167, bredd 100, höjd 77 cm. Konditionsrapport. Slitage, repor, fläckar, slagmärken, sprickor. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering! Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering! 293677 Stockholms Auktionsverk Online 179180. SLAGBORD, 1700-tal, furu, höjd 72, bredd 120, total längd 15

SLAGBORD, 1700-tal. - Bukowski

SLAGBORD, 1700-tal. Följ. 323957. SLAGBORD, 1700-tal. Beskrivning. Mahogny. Längd 44 + 45 x 2, bredd 94, höjd 72 cm. Konditionsrapport. Omfattande lagningar. Fläckar på skiva. Större del på fot saknas. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering SLAGBORD, 1700/1800-tal. Beskrivning. Orginalmålning. Total längd ca. 117, bredd 116, höjd 74 cm. Se sida 193/194 i boken Living with Swedish Antiques av Nina Hartmann. Enligt uppgift i denna litteratur har bordet sitt ursprung i Värnamo, Småland. Konditionsrapport Barock slagbord. Sverige sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal. Längd 174 cm bredd 104 cm. 4500 kr. Sengustavianskt slagbord från sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal. Fyrkantiga nitar till gångjärnen. Bordet har stått på en gård utanför Gränna

Auktion Slagbord 1700-tal Stockholms Auktionsverk

  1. TVÅ Slagbord Bergslagen IKEA 1700-tal 5 000:- Togs bort 6 år sedan - Till försäljning i 2 månader Jag säljer två slagbord Bergslagen från IKEAs1700-tals kollektion, båda lackerade ljusgrå, med stämplar. Slagbordet Bergslagen är ett vackert slagbord med dubbla.
  2. Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus. Bjud på auktion idag
  3. slagbord. allmoge, 1800-tal hÖjd 75cm bredd 102cm lÄngd 28-162cm obs. fotona och beskrivningen Återger en ÖverskÅdlig bild av fÖremÅlet. har du Övriga funderingar angÅende fÖremÅlets skick eller dylikt Är du vÄlkommen att kontakta oss

SLAGBORD, 1700/1800-tal. Målat slagbord med svarvade ben. Låda i sarg. Längd 60-152, bredd 90, höjd 72 cm. Senare målning. Slitage. Torrsprickor. Fläckar. SPEGEL MED BORD, 1900-talets andra hälft. Inga bud. Utropspris 4 000 SEK . 3d 8 tim. SOFFBORD 1980-tal. Inga bud Slagbord 1700-tal. 1 600 kr. 1 900 kr. Beskrivning. Längd 105 cm, Bredd 155 cm, Höjd 73 cm. Säljes av. Christer. Skicka meddelande. Trygg affär. Var försiktig med att överföra pengar till privatpersoner. Använd istället Blocketpaketet när pengar och varor ska skickas Stockholms Auktionsverk Online 607835. SLAGBORD, 1700-tal, barock, stomme i massiv furu, nitar och beslag i järnsmide, höjd ca 76 cm, skivans mått ca 98x75+58+5 Stockholms Auktionsverk Online 655486. SLAGBORD, 1700-tal, vimålat, nitar och beslag i smide, höjd 77, 106x54, klaffarnas längd 5 GAMLEBY Slagbord, ljus antikbets, grå. Det här bordet kan lätt fällas ihop när ni är få och snabbt fällas upp när ni är många. Servetter och bestick kan du ha i lådan under bordsskivan

SLAGBORD, 1700-tal. Möbler - Bord - Auctione

Slagbordet kom till Sverige på 1600-talet och det finns därför många olika stilar och utseende på slagbord. Vissa föredrar moderna och nytillverkade slagbord som inte är allt för massiva och tunga. Det finns dock slagbord från 1600-talet att köpa och antikhandlare och dessa brukar kosta någonstans mellan 10.000 - 30.000 kr. Nedan hittar ni några av alla de stilar på slagbord som. Kunde inte logga in. Bukowskis använder cookies för att hantera inloggningen. Vänligen aktivera cookies för domänen www.bukowskis.com och prova igen.. Du kan läsa mer om cookies på vår informationssida om cookies SLAGBORD, 1900-tal. Beskrivning. Längd 58,5+70+58,5 cm. Bredd 122 cm. Höjd ca 76 cm. Konditionsrapport. Slitage, ställvis skador. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering! Föremålets betalsätt. Leverans: Ange din plats Info ej tillgänglig just nu Laddar. 2000 kr - Antikt & konst - Ystad - Behöver lite omvårdnad.höjd 75,längd 108,bred 47, uttfällt 238 c IKEA, Bergslagen, slagbord, Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, bemålat, höjd ca 76, 142x117 cm HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremå

Stockholms Auktionsverk Online 823001. SLAGBORD, 1800-tal, furu, höjd 74, 118x29, vardera slag 6 Köp online Allmoge SLAGBORD, barocktyp, 1700/1800-tal - ENDAS.. (409372668) Möbler • Avslutad 4 aug 19:32. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co

Slagbord, med täckmålad benställning i vitt och vitbetsad samt vaxad skiva.Total längd med båda klaffar uppfällda: ca 165 cm Bredd: ca 80 cm Höjd: ca 75 cm Den fasta mellandelen mäter ca 65 x 80 cm och vardera klaff ca 50 cm Priside: 1950:- eller högstbjudande Missa inte I väntan på julen... den 30/10 hos A Mouse in A House, besök gärna min hemsida www.amouseinahouse.se för mer inf I bondehemmen blev slagborden vanliga under slutet av 1700-talet. Tidigare var de vanliga i herrgårdarna där man kunde ha flera slagbord stående längs med väggarna och som man slog ihop när det var kalas. Slagbordet är ingen svensk uppfinning utan vi har lånat idén från Holland och England Vår utgångspunkt är hög kvalitet och hållbarhet. Möblerna har de rätta proportionerna enligt svensk tradition och fungerar utmärkt i dagligt bruk för alla miljöer Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Stockholms Auktionsverk Online 601544. SLAGBORD, 1700-tal, Västerbotten, bemålat, låda i sargen, bemålad, dragring i smide, höjd ca 74, 115x64 (134 totalläng

Salgbord. 17/1800-tal. Delvis originalmålning. Slitage. Tot. L 114 (14+2x50)B 116,5/H 72,5 c Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Stockholms Auktionsverk Online 601354. SLAGBORD, 1700-tal, barock, stomme i massiv furu, nitar och beslag i järnsmide, höjd ca 76 cm, skivans mått ca 98x75+58+5 En samling konst från 1960-talet Joan Miró Albert Johansson Contemporary Art Online Se alla tema- och specialauktioner Helsingfors specialauktioner Helsinki Design + Contemporary Art F203 Helsinki Winter Sale F204 Systembolagets dryckesauktione

SLAGBORD, 1700/1800-tal

Antika Möbler - Välkommen Romarehyllte Anti

Ikea 1700-tal - AllaAnnonse

Object Moved This document may be found her 08-02-2015 - Slagbord, rokoko, 1700-tal, Sverige. Rundade klaffar, svängda ben med knä, lång låda i sargen. Original smidesbeslag. Renoverad, senare bemålning samt lådfront och knopp. H: 72 cm. 90 x 68 cm. Max L: 126 cm 1700-talets sköna ideal - och verkliga kroppar 1700-talet gav oss den moderna tidens tankar om individens frihet och alla människors lika värde. Men samtidigt användes utseendet mer än någonsin för att markera positionen i samhället. Skönhetsidealet förankrades i en uppdelning mellan hög och låg, rik och fattig, vacker och ful

SLAGBORD, Rokoko, 1700-tal

2 bord Bergslagen samt 8 stolar Frästa (Ikea 1700 tals serie) säljs. Säljs ihop (25 000 kr) eller 1 bord med 4 stolar (14 000 kr). Ny pris 56 000 kr. Trågsoffa Svenksund (Ikea 1700-tal) 15 000 kr. Ny pris 30 000 kr. Fällbord Björnsholm (Ikea 1700-tal) 2500 kr. Skåp i samma stil, (h 175, b 113), 2 000 kr. Skänk i samma stil, (h 80, b 170), 2 000 kr. Skänk i samma stil, med lös bricka. ALLMOGE, DUBBLA GRINDAR HÖJD 74CM BREDD 127CM LÄNGD 41CM (UTFÄLLT 177CM) OBS. FOTONA OCH BESKRIVNINGEN ÅTERGER EN ÖVERSKÅDLIG BILD AV FÖREMÅLET. HAR DU ÖVRIGA FUNDERINGAR ANGÅENDE FÖREMÅLETS SKICK ELLER DYLIKT ÄR DU VÄLKOMMEN ATT KONTAKTA OSS! MER BILDER SKICKAS VID FÖRFRÅGAN. VI LEVERERAR PERSONLIGEN TILL FLERTALET STÄDER I SVERIGE, FÅ REDA PÅ FRAKTKOSTNAD GENOM ATT MAILA. Köp online Antikt slagbord 1700 tal allmoge trä träbord bord antik k.. (406249769) Möbler • Avslutad 15 jul 12:11. Skick: Begagnad Fri Frakt • Tradera.co

Bilder för 1275091

SLAGBORD, furu, allmoge, 1700-tal Bud: 2 300 kr Avslutat. Utropspris: 5 000 kr Mer information. Skiva med två rundade slag och en grind vardera, fyra kopplade balusterben Längd 60+65+60 cm. Bredd 115 cm. Höjd 76 cm. Åldersrelaterat bruksslitage, märken. Budhistorik.. Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Glädje, omtanke, respekt - En samtida samling H061 Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione

slagbord 1800-tal Barneby

1700-talet var nyttans tidevarv i Sverige Carl von Linné var vår förste vetenskapsman med världsrykte. Han representerar den moderna svensken, för det är nu hon träder fram, den moderna människan och mycket av det vi idag menar är typiskt svenskt 1800-tal. Bredd: 49 + 2x66, djup: 113 cm, höjd: 76 cm. Auktionen avslutas den 7 september 2020 och just nu är priset 1.400 k Sökhjälp. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster SLAGBORD, 17/1800-tal Bud: 0 kr Slutar 27 oktober 21:38. Utropspris: 3 000 kr Mer information. Rundade skivor, låda i sarg. Mått 104x44c,. fällskivans längd 60cm, höjd 75cm. Logga in för att lägga bud. Budhistorik. Inga bud än + Visa resten av budhistoriken ÖPPETTIDER. Måndag Stängt Tisdag 13.00. slagbord (881) Apply slagbord filter ; furu (175) Apply furu filter ; trä (111) Apply trä filter ; bemålat (106) Apply tidigt 1900-tal (25) Apply tidigt 1900-tal filter ; barock-stil (24) Apply barock-stil filter ; barock (22) Apply ikeas 1700-talsserie (11) Apply ikeas 1700-talsserie filter ; matsalsgrupper (11) Apply matsalsgrupper.

Stabilt slagbord i massiv björk. Mycket vacker bordsskiva. Nytillverkat i gammal svensk stil. Bredd 115 Total längd 165 Mittdel 35 Höjd 74,5 Dubbla grindar ger högsta stabilitet. Går att köpa målat eller omålat 2 st. IKEA, Bergslagen, slagbord, Ikeas 1700-tals (färg grå) I mycket gott skick. Kan sättas ihop till ett bord HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremå

Såld på 1700-talet. Hon bjuder på kaffe vid ett vackert slagbord i massiv al som är en exakt kopia av ett bord från Bergslagen som tillverkades på 1800-talet Köp online SLAGBORD, gustaviansk stil, 1900-tal Endast Avhäm.. (426332030) Möbler • Avslutad 13 nov 08:49. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co Beskrivning. Slagbord 1800 tal. Klubbat belopp. 650 Köpare: 111 Ek. Svarvade ben. Låda i sargen. Rundade skivor. Längd 114 cm, total b redd 135 cm, höjd 74 cm

Slagbord, ovalt, barock, 1700-tal, ek, furu. n. Den här webbplatsen använder cookies för statistik och annonser. Genom att du fortsätter att använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies Slagbord, 1700-tal, H.70 L.120 - auktioner med konst antikviteter och design, inredning och dekorativa föremål - auktioner på nätet SLAGBORD, sannolikt 1700-tal, bemålad, lådor i sargen, höjd ca 75, 118x187 cm Den här webbplatsen använder cookies för statistik och annonser. Genom att du fortsätter att använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies

Slagbord med dubbla fällbara grindar i massiv al. Bordet har en halvrund och en rak klaff för möjligheten att kunna ställa ihop 2st bord. Ett bord rymmer 7-8 personer, två bord rymmer 10-12 personer. Längd med båda klaffar uppfällda 166cm, med 1 klaff 9 Slagbord från sent 1800 tal Mått helt utfällt: 184 x 107cm Hopfällt: 107 x 48cm Pris: 2950:- sek Vackert antikt slagbord 1700-tal Visa liknande 14 dagar sedan - Citiboard. Hem och Familj Nacka. Skrovmål : kosthållning och matlagning i den svenska flottan från 1500-tal till 1700-tal Visa liknande 95:- 2 år sedan -. 1700-talets mode delas huvudsakligen upp i två perioder: régencen (1715-1730, uppkallad efter Filip av Orléans förmyndarregering) och rokokon (1730-1789). [1] Rokokons namn kommer från det franska ordet rocaille som betyder asymmetrisk upplöst klippformation. [2] Under rokokon var idealen präglade av lek och livfullhet. Den största skillnaden från barocken var brotten mot.

Slagbord från sent 1800 tal vitmålat Mått helt utfällt 159 x 117 cm Hopfällt 31 x 117 cm Pris 3950:- sek Kategori:Kemister under 1700-talet. Hoppa till navigering Hoppa till sök. Personer placeras i denna kategori efter verksamhetsår, inte efter levnadsår. Om en person var verksam under två sekel, kan personen kategoriseras under båda. Underkategorier. Denna. SLAGBORD, allmoge, 1800-tal. - Ett parti om 14.000 Vinylskivor till salu; SKÅP, barock, 1700-tal. Sterbhus köpes - Vi köper upp hela hem eller delar... Om mig. Venngarn Antik Visa hela min profil. Temat Enkel 1700-talet 1800-talet: Årtusende: 1000-talet: Födda och avlidna: Födda | Avlidna: Världen undersöks och ordnas - till vänster Carl von Linnés metod för klassificering av växter ur Classes Plantarum 1738, till höger schema över mänskligt vetande med huvudkategorierna minne, förnuft och fantasi, ur Denis Diderots. Slagbord 1900 tal rejält & stadigt Tranasantik 2019-08-14T16:42:20+02:00. Project Description. Målat i en härlig Karl Larsson röd kulör Mittdel 29 cm, slag 2×68 cm tot 165 cm Pris 4500 kr. Related Projects Halvmånebord 1800 tal. Gallery 2 st Grythyttan karmstolar + bord ej Grythyttan

Mönter till 1700-tals kläder. Handelsgillet Norden Lilla Rov. 3 24494 Furulund Sweden Email: kontakt@handelsgillet.s Vitmålat med svängda ben. Låda i sargen. Längd 47168, bredd 90 cm höjd 72 cm. Köp online Lättplacerat drickamålat antikt slagbord/.. (426355021) Antika bord, köksbord, matbord, skrivbord, mm • Skick: Begagnad Fri Frakt • Tradera.co Här hittar du inspiration och inredningsidéer till ditt hem för 1700-tal. StyleRoom är Sveriges största inredningscommunity och visar inspirerande bilder från tusentals vanliga svenska hem Säljer ett antikt klaffbord eller slagbord från 1800-talet. Bordet är i mycket fint skick där stommen och underdelen på bordskivan är målad med en ljusgrå linoljefärg och skivan slipad och sedan behandlad med hårdvaxolja

Spiralvridna ben. Rundade klaffar. Bonat. L 144 B 145 H 77 Artiklar i kategorin Målare under 1700-talet Denna kategori innehåller endast följande sida. L. Dmitrij Levitskij Sidan redigerades senast den 1 juni 2017 kl. 09.04. Wikipedias text är tillgänglig under licensen Creative Commons Erkännande-dela-lika 3.0 Unported. För bilder, se respektive.

Antika möbler 2 - Välkommen Romarehyllte Antik

Enkel biljett till 1700-talet Hedvig Elisabeth Charlotte var gift med Gustav III:s bror hertig Karl. Hennes dagbok, brev och »biljetter» - 1700-talets sms - ger en spännande insyn i det svenska hovlivet och de kvinnliga nätverk som vävdes kring den blivande drottningen SLAGBORD, 1900-tal Bud: 225 kr Avslutat 30 januari 20:16. Utropspris: 400 kr Mer information. Bredd 69 cm. Längd 30+50+50 cm. Höjd 75 cm. Lös skiva, bruksslitage. Budhistorik. Bevakningspris uppnått; 30 januari 2018 kl. 20:12:17. 96153 (225 kr) Automatiskt bud Slagbord från 1800-talet. H.75 L. 42 cm, klaffar 69x2 cm D.101 cm Framstår med bruksspår & patina. Senare komplettera Slow living i Skånelängan från 1700-talet. I ett hus från 1700-talet, mitt i skånska Klippan, har 23-åriga Amanda skapat ett hem som sjunger långsamhetens lov. Av Hus & Hem Slagbordet köpte Amanda av en god vän, det var precis lagom stort till det lilla köket

Slagbord i massiv furu, 1970-tal. Rundade kanter. Total längd med skivorna uppfällda 190 cm B.90 H.76 cm (Mitt 61 cm) I gott begagnat skick med mindr Slagbord i trä. Svarvade ben, två fällbara klaffar. Från 1900-talets mitt. B.73 cm L. 44 cm + klaffar 49x2 cm H.74 cm Framstår med patina

Färg på 1700-talet 1700-talet (rokoko och nyklassicism). I början av 1700-talet blev rödfärgen allt vanligare. Den började framställa s på ett mer målinriktat sätt och istället för tjära användes andra bindemedel som tillsammans med pigmentet löstes i vatten och bildade denna slamfärg. Bruket av rödfärg spreds sakta över landet och åtminstone de rikaste av bönderna. 2016-jan-31 - Utforska Karin Johanssons anslagstavla 1700-tal allmoge på Pinterest. Visa fler idéer om 1700-talet, Livstycke, Konstarterna Litet slagbord i furu. 1900-talets mitt. Två fällbara klaffar. B.118 cm D.70 cm H.75 cm. Vardera klaff 46 cm I gott begagnat skick med smärr

Här samlar vi alla artiklar om 1700-talet. Fler artiklar hittar du i följande artikelserier: Harrisons historia, Larsson läser och Recensioner: nya fackböcker. Andra ämnen som ofta förekommer i artiklar om 1700-talet är: Historia, SvD Premium, 1600-talet och Frankrike På 1700-talet började det första embryot till polisen att skapas: I städerna fanns brandvakten, vars uppdrag var att både ansvara för ordningshållning och brandbevakning. 1776 inrättades Kungliga poliskammaren i Stockholm, men det var först på 1850-talet som en yrkeskår som kallas polis växte fram, då städer började organisera ordningspolis 1700-talet förknippas inledningsvis med stofttapeter, kraftfulla blomstermotiv och medaljonger samt, efterhand, en luftigare stil med kineserier och rokokons lekfulla slingor. Mot slutet av århundradet (och in i nästa) utvecklas fransk tapetkonst till ypperlig förfining; naturalistiska blommor i friska färger är typiska, liksom panoramatapeter. Se även ROKOKO och GUSTAVIANSKT Med hjälp av framåtsträvande kvinnors och mäns insatser förbättrades alltså flickors utbildning under 1700-talet. Förändringen började hos de högre samhällsgrupperna och spred sig under kommande seklen till alla klasser. Till slut möjliggjorde detta uppkomsten av dagens jämställda utbildningssystem Mangårdsbyggnaden är uppförd under slutet av 1700-talet och flygeln och ladan byggdes på 1800-talet. I början av 1900-talet restaurerades ladan - men sedan dess är inte mycket gjort. Mäklaren säger att det är som ett museum här, och den som tittar på bilderna kan nog inte annat än att hålla med

ÖLBOLLE, allmoge, 1700-/1800-tal

Video: Slagbord 1700-tal säljes på Tjörn - Blocke

Venngarn Antik & Auktionsgods: SKÅP, barock, 1700-talKRISTALL & PYNTBORD, 1930-tal
  • Legimus ansökan.
  • Äventyret aladdin musikal recension.
  • Molokhia på svenska.
  • Fördelar med löpning.
  • Beatrix av nederländerna syskon.
  • Cykelhjälm barn bell.
  • Diskriminering religionsfrihet.
  • Angelstadion big farm.
  • Eurovision 1984.
  • Inkomstskatt grekland.
  • Buick electra till salu.
  • Nürnberg rock radio.
  • Deutsch wortschatz übungen pdf.
  • The westin warszawa.
  • I jultomtens verkstad.
  • Sassi di matera.
  • Anacka korsord.
  • Öppettider forex landvetter.
  • Skiline app.
  • Hur ofta måla om hus.
  • Kommer att ska tänker.
  • Send large files fast.
  • Tvättmaskin joniserat vatten.
  • Kurder kusingifte.
  • Handelsspråk i kina förr.
  • Pocos minutos speed dating.
  • L valin.
  • Crem international spengler.
  • Heidel bike, heidelberg.
  • Delta stol trä.
  • Meine stadt diez stellenangebote.
  • Bloch ballerinas.
  • Halsskydd hockey målvakt.
  • Berlin prag avstånd.
  • Yap slang.
  • Svenska språkets roll i sverige idag och i framtiden.
  • Prov blandningar och lösningar.
  • Sebran matematik.
  • Daylight saving 2017.
  • Privat psykolog lund.
  • Hornbach tapeter.